ІНСТИТУТ БДЖІЛЬНИЦТВА

Національний науковий центр
«Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича»
National Scientific Center “Institute of beekeeping named after P.I. Prokopovich”
Национальный научный центр
«Институт пчеловодства им. П.И. Прокоповича»
Національний науковий центр «Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича» Національної академії аграрних наук України є провідною науково-дослідною установою України з питань бджільництва. Prokpovich-2Його колектив здійснює науково-методичне керівництво і координацію наукових досліджень, що проводяться організаціями, установами, учбовими закладами та господарствами різних форм власності в галузі.

Засновником інституту та його першим директором є член-кореспондент НААН, професор Бондарчук Л.І.

 В червні 2005 року, згідно Указ Президента України, Інституту надано статус Національного наукового центру. Основними напрямами досліджень Національного наукового центру «Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича» є:
Prokpovich-1поліпшення існуючих порід і створення нових породних типів і ліній медоносних бджіл із застосуванням ефективних методів селекції; розроблення нових та удосконалення існуючих інтенсивних технологій одержання і переробки бджолопродуктів; вивчення нектароресурсів і розробка ефективних способів їх використання, удосконалення технологій запилення бджолами ентомофільних сільськогосподарських культур; розроблення методів профілактики та лікування хвороб бджіл; апітерапевтичні дослідження, розроблення та виготовлення на основі продуктів бджільництва нових видів лікувально-профілактичних препаратів та харчових композицій; дослідження проблем економіки бджільництва, розроблення державних стандартів та сертифікація продуктів бджільництва. Prokpovich-3Перспективні напрями діяльності Інституту:

1. Розробити положення “Плата за опилення ентомофільних культур”.
2. Розробити “Програму розвитку бджільництва до 2025 року” по роках за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та інших коштів не заборонених чинним законодавством.
3. Створити опорний пункт та племінну пасіку для вивчення поліської породи бджіл.
4. Організувати та проводити у листопаді-березні кожного року постійно діючі конференції – семінари для пасічників початківців та професійних пасічників.
5. Розробити інструкції щодо профілактики та лікування бактеріальних, вірусних, паразитарних хвороб бджіл, отруєнь.
6. Розробити “Програму моніторингу та контролю забруднення продуктів бджільництва лікарськими препаратами та продуктами з ГМО” за рахунок коштів державного бюджету, коштів місцевих бюджетів та ін. коштів не заборонених чинним законодавством.
7. Розробити інструкцію «Ветеринарно-санітарні вимоги щодо створення та функціонування пасік».
8.Розробити інструкцію «Бонітування порід бджіл».
9. Розробити нормативно-правову базу для підприємств «Бджолопрому» та «Гільдії медоварів».
10. Розробка засобів та способів застосування препаратів для апітерапії у гуманній та ветеринарній медицині;
11. Розробити ДСТУ:
«Матка бджолина карпатської породи. Технічні умови»;
«Сім’ї бджолині карпатської породи. Технічні умови»;
«Причепи для перевезення пасік на кочівлю. Технічні умови» та інші.

12. Інструкція з охорони праці в бджільництві.
13. Розробити екологічно безпечні методи та способи профілактики хвороб бджіл:
– вощина з прополісом;
– настойки прополісу та лікарських рослин;
– розчини органічних кислот;
– визначення мікробного забруднення сім’ї та доцільність проведення дезінфекції вуликів;
– оздоровлення хворих сімей шляхом підсилення розплодом та заміною матки. В своїй роботі співробітники Інституту дотримуються Концепції племінного бджільництва. Концепцією передбачено чистопородне розведення у відповідних ареалах українських степових і карпатських бджіл з можливим відновленням поліської популяції.
На території Інституту діє Національний музей бджільництва, покликаний зберегти історичне минуле та пропагувати сучасні технології виробництва продукції галузі, в якому зібрано близько 12 тисяч експонатів та який є гордістю України і, за твердженнями авторитетних зарубіжних учених і практиків, є одним з кращих у світі. Музей регулярно відвідують екскурсії, частими гостями є іноземці  Міжнародної організації бджолярів «Апімондія».
Наукова бібліотека Національного наукового центру нараховує більше 8 тисяч наукових праць вітчизняних та зарубіжних авторів, підручників, журналів і довідкової літератури з питань бджільництва. Серед них книги і журнали англійською, німецькою, польською, болгарською, чеською, сербською мовами.
Наукові досягнення та практичні поради систематично висвітлюються у виступах вчених по радіо та телебаченню. На території Інституту постійно проводяться виставки-ярмарки, де жителі столиці та її гості можуть придбати продукти бджільництва, пасічницький реманент та отримати консультацію з найбільш актуальних питань ведення бджільництва.
На території Інституту розміщується колекційна ділянка медоносних рослин, на якій представлені медоноси майже з усіх регіонів України. Діє церква Спаса, де працівники галузі бджільництва та всі бажаючі, можуть освятити продукти бджільництва та благословити свою пасічницьку працю.
Інститут підтримує творчі відносини з науково-дослідними та конструкторськими установами Національної академії України, Міністерством аграрної політики та продовольства, Міністерством охорони здоров’я, Національним університетом біоресурсів і природокористування України та іншими науковими закладами й організаціями. Міжнародні зв’язки інституту встановлено з вченими багатьох країн – це Міжнародний інститут технології і економіки бджільництва «Апімондія» (Бухарест), Федерація бджолярських організацій країн Східної та Центральної Європи – «Апіславія» (Братислава). Налагоджено контакти з вченими країн СНД, Америки та ін.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *