Бджолина отрута (апітоксин)

garland_logoБджолина отрута (апітоксин) виробляється в отруйних залозах бджіл. Вона є засобом для захисту гнізда від ворогів і виводиться через жалоносний апарат, розміщений в остан­ньому кільці черевця. Бджолина отрута – прозора, жовту­вата рідина, із своєрідним запахом, пекуча і  гірка на смак. На повітрі швидко висихає, втрачає ароматичні речовини та частину жирних кислот. При необережному поводженні з бджолами, коли деякі з них бувають роздавлені, ароматичні речовини стають своєрідним сигналом небезпеки, і бджоли починають жалити. Бджолина отрута добре розчинна у воді, кислотах, не розчинна у спирті, має питому вагу 1,131, кислу реакцію (рН близько 5) у стократному водному розчині. До її складу входить майже 50% мелітину – дуже отруй­ного білка, близько 14 – ферменту фосфоліпази і 20 – гіалуронідази, до 5 – пептиду апіміну, 1,7% гістаміну, багато вільних амінокислот, залізо, йод, калій, кальцій, магній, марганець, сірка, цинк.

Бджолину отруту одержують за допомогою спеціальних пристроїв, принцип дії яких – в періодичному подразненні бджіл струмом невисокої напруги, що подається на електроди отруто­приймачів-подразників. Після подразнення струмом напругою 16–18 В бджоли випускають отруту на скло (бджола за життя виробляє 0,3–0,4 мг отрути). Звідси її знімають у спеціальній камері лезом бритви, дотри­муючи запобіжних заходів. Апітоксин-сирець зберігають у герметично закритих флаконах із темного скла місткістю 15–100 мл у холодильнику при температурі                  2–15°С.

Слід звернути особливу увагу на те, що бджолина отрута  є високотоксичною речовиною і до її збору допускаються спеціально підготовлені працівники, які дотримують відповідних вимог техніки безпеки. Неквалі­фікований відбір бджолиної отрути може призвести до важких наслідків. Так, бджолина отрута негативно впливає на слизову оболонку очей та легень, може стати причиною важких хвороб шлунка, печінки, втрати зору, імпотенції, передчасного старіння, алергічного бронхіту та ін. Не можна допускати потрапляння отрути на слизові оболонки, дихальні шляхи, оскільки можливі ускладнення (параліч дихального центру), аж до летальних випадків.

Як зазначає Є. Лудянський (1996), бджолина отрута є холі­нолітиком, модулятором імунітету, розсмоктувальним за­собом при рубцево-некротичних утвореннях, поліпшує мікроцирку­ля­цію.

Заслужений лікар України Б.А. Охотський (журнал «Пасіка», 2003, №9) зазначає, що при лікуванні з використанням бджолиної отрути посилюються ферментативні та біохімічні процеси на клітинному рівні, обмін речовин, поліпшується капілярний кровотік, проникність судинних стінок, знижується рівень протромбіну крові.

Лікар-апітерапевт вищої категорії О.О. Пащенко (2008) відмічає, що механізм впливу бджолиної отрути на організм людини комплексний і широкомасштабний, справляє позитивну дію практично на всі органи і системи. Вжалення проводять в спеціальні акупунктурні точки (при захворюваннях щитовидної залози).  Зокрема, вжаленнями на попереку стимулюються надниркові залози, що активізують діяльність гіпофізу, а він регулює роботу всієї ендокринної системи.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *